Восени та взимку багато людей страждають від грипу чи застуди. Зміна вологості, холоду та сухого нагрітого повітря викликає проблеми у наших слизових оболонках.

Для здорових людей із міцним імунітетом застуда, як правило, дрібниця. Але не для діабетиків і людей, у яких вже розвинулася інсулінорезистентність. У цьому випадку зараження грипом може мати неприємні наслідки.

Будь то застуда, грип чи шлунково-кишкова інфекція – для діабетиків це означає додатковий стрес. У «боротьбу» з бактеріями і вірусами втручається і цукор крові.

ВИСОКІ ПОКАЗНИКИ ЦУКРУ В КРОВІ БЛОКУЮТЬ ІМУННУ СИСТЕМУ

Підвищений рівень глюкози в крові, як доведено вченими, має сильний вплив на функціонування імунної системи. Наприклад, клітини-поглиначі обмежені у своїй роботі, тобто небажані віруси та бактерії не можуть бути захоплені та знищені клітинами-поглиначами зі звичайною швидкістю. Міграція захисних клітин до уражених тканин або до лімфатичних вузлів, які також підтримують захист, також ускладнюється високим рівнем цукру.

Високий рівень цукру в крові також є причиною того, що шкіра і слизові оболонки стають сухішими і погано забезпечуються кров’ю. В результаті шкірні бар’єри послаблюються, і патогени легше їх долають і проникають в організм, де швидко розмножуються.

КОЛИВАННЯ ЦУКРУ В КРОВІ ЧЕРЕЗ ІНФЕКЦІЇ

Коли імунна система бореться з вірусами або бактеріями, лихоманка часто виникає як супутній симптом, що призводить до підвищеної потреби в інсуліні.

Тобто, коли організм розпізнає чужорідне тіло, наприклад вірус, він намагається боротися з ним з усіх сил. Метаболізм дійсно прискорюється і вивільняє гормони стресу, такі як адреналін і кортизол. У той же час утворюються інші ендогенні речовини для боротьби з небажаними бактеріями та вірусами. Ці процеси викликають підвищення температури тіла. Розвивається лихоманка, а віруси та бактерії, які складаються з білка, можуть бути вбиті цим теплом.

Для вироблення тепла організм мобілізує свої енергетичні запаси, які зберігаються в печінці та м’язових клітинах у вигляді глікогену. У цьому процесі гормони стресу та гормон глюкагон грають важливу роль у стимуляції печінки вивільняти глюкозу, що спричиняє підвищення рівня глюкози в крові. В результаті рівень інсуліну також підвищується, оскільки інсулін необхідний, щоб відкрити двері в клітини, щоб глюкоза крові могла поглинатися і спалюватися в клітинах. З підвищенням температури тіла зростає і потреба в інсуліні, що не є проблемою для здорового організму. Однак для діабетика це означає, що рівень глюкози в крові необхідно ретельно контролювати, щоб мати можливість швидко реагувати на коливання. Якщо резистентність до інсуліну вже існує, але діабет ще не діагностований, це також може серйозно порушити обмін речовин.

Хоча інфекції зазвичай підвищують рівень цукру в крові, у випадку шлунково-кишкового грипу існує ризик його зниження. Блювота або діарея погіршують засвоєння вуглеводів. Якщо інсуліну занадто багато, але людина не їсть або відригує з’їдену їжу, може виникнути гіпоглікемія. Тяжкість цього залежить від чутливості до інсуліну.

ПРОФІЛАКТИКА ТА ЗМІЦНЕННЯ ІМУННОЇ СИСТЕМИ

На жаль, повністю запобігти застуді неможливо, але зміцнити імунну систему можна. Ті, хто багато займається спортом, достатньо часу перебуває на свіжому повітрі, хто дотримується гігієнічних правил поведінки, таких як дотримання дистанції, миття рук тощо, вже багато роблять для свого здоров’я.

Харчування також має вирішальне значення для фізичного самопочуття та міцної імунної системи. Переважно лужне харчування забезпечує справжній підсилювач поживних речовин для зміцнення імунної системи. Воно має складатися з великої кількості овочів, трав, бобових і горіхів, багатих на антиоксиданти і життєво важливі речовинами. Численні дослідження показують, що особливо вітаміни A, C, D, E і бета-каротин, а також мікроелементи цинк, залізо і селен необхідні для активної та сильної імунної системи. Ці мікроелементи активують імунні клітини, стимулюють утворення антитіл, а також впливають на вироблення природних клітин-кілерів.

Тому план харчування Metabolic Balance є ідеальним. Він забезпечує тричі на день порцію лужної їжі, забезпечуючи таким чином організм достатньою кількістю всіх життєво важливих поживних речовин. Крім того, такі спеції, як імбир, куркума і чилі з їх ефірними маслами підсилюють імуностимулюючий ефект.

Несприятливі поєднання їжі або переїдання можуть зашкодити захисним силам організму, оскільки не буде вистачати необхідних поживних речовин для здорової імунної системи.

Безперечно, цукор потрібен для нашого метаболізму, але провідний принцип «доза робить отруту» діє як ніколи. Вибираючи вуглеводи, обов’язково вибирайте натуральні продукти з довголанцюговими вуглеводами та високим вмістом клітковини, щоб досягти повільного підвищення рівня глюкози в крові. Ці продукти багатші життєво важливими поживними речовинами в порівнянні з рафінованими та ультраобробленими продуктами, підтримують рівень цукру в крові на здоровому рівні та забезпечують тривалу ситість.

БАГАТО ФІЗИЧНИХ ВПРАВ І ДОСТАТНІЙ СОН

На додаток до харчування, багатого життєво важливими речовинами, помірні навантаження, такі як тривалі прогулянки або їзда на велосипеді, забезпечують організм достатньою кількістю кисню і також зміцнюють імунну систему.

Ще одна гарантія здорової та міцної імунної системи – спокійний сон. Коли ми погано себе почуваємо, наближається грип або ми просто втомилися, потреба у сні значно зростає. Порада «спи добре» не випадкова. Під час сну імунна система працює на повну. Дослідження показують, що природні клітини-вбивці і фагоцити активніші під час сну і тим самим краще захищають організм. Під час сну також падає рівень гормону стресу, що також позитивно впливає на рівень цукру в крові.

МЕТАБОЛІЗМ В РІВНОВАЗІ

Цукровий діабет – це метаболічне захворювання, перед яким не обов’язково почуватися беззахисним. Багато людей навіть не знають, що вони вже на початковій стадії діабету. «Переддіабет» зростає у всьому світі. Але при правильному харчуванні можна багато зробити для власного здоров’я.

Програма Metabolic Balance дозволяє організму виробляти потрібну кількість ферментів і гормонів, які важливі для його метаболічних функцій, і таким чином впливати на секрецію інсуліну природним шляхом – без необхідності жертвувати смаком і насолодою. За допомогою харчування відповідно до рекомендацій Metabolic Balance можна підтримувати рівень інсуліну в організмі постійно низьким і водночас зміцнювати імунну систему природним шляхом.

ДЖЕРЕЛА:

  1. Heidemann C & Scheidt-Nave C. Prävalenz, Inzidenz und Mortalität von Diabetes mellitus bei Erwachsenen in Deutschland – Bestandsaufnahme zur Diabetes-Surveillance. Robert Koch-Institut: Journal of Health Monitoring 2017
  2. Hemmingsen, B. et al.: Diet, physical activity or both for preventionnor delay of type 2 diabetes mellitus and its associated complications in people at increased risk of developing type 2 diabetes mellitus. In: Cochrane Database Syst Rev. 2017
  3. Jacobs, E. and Rathmann, W.: Epidemiologie des Diabetes. In: Diabetologie und Stoffwechsel 2017; 12(06): 437-446
  4. Deutsche Gesellschaft für Ernährung e. V.: Ballaststoffe – wertvoll für Ihre Gesundheit. 1. Auflage, 2013 https://www.dge-medienservice.de/ballaststoffe.html
  5. Deutsche Gesellschaft für Ernährung e. V.: 5 am Tag. https://www.dge.de/ernaehrungspraxis/vollwertige-ernaehrung/5-am-tag/
  6. Deutsche Gesellschaft für Ernährung e. V.: Stellungnahme – Gemüse und Obst in der Prävention ausgewählter chronischer Krankheiten. 2012 https://www.dge.de/fileadmin/public/doc/ws/stellungnahme/DGE-Stellungnahme-Gemuese-Obst-2012.pdf
  7. Deutsche Gesellschaft für Ernährung e. V.: Fettzufuhr und ernährungsmitbedingte Krankheiten – DGE veröffentlicht 2. Version der evidenzbasierten Leitlinie. Presseinformation vom 20.01.2015 https://www.dge.de/presse/pm/fettzufuhr-und-ernaehrungsmitbedingte-krankheiten/
  8. Toeller, M.: Evidenzbasierte Empfehlungen zur Ernährungstherapie und Prävention des Diabetes mellitus, 2005, Ernährungs-Umschau 52, Heft 6