Багато людей вірять постулату «якщо ви хочете схуднути, ви повинні споживати менше калорій». При цьому вони довіряють специфікаціям калорій на етикетці харчових продуктів.

На перший погляд це здається логічним. Організму потрібна певна кількість енергії для підтримки, наприклад, серцебиття, дихання, травлення тощо. Якщо палива недостатньо для виконання поставлених завдань, організм починає використовувати запаси жиру. Тому менша кількість калорій повинна розтопити кілограми на ваших стегнах - але, на жаль, це не так просто.

ЩО ТАКЕ КАЛОРІЯ?

Понад 150 років тому дослідники визначили кількість енергії, що міститься у хлібі, м’ясі, рибі чи фруктах. Для цього вони спалювали певну кількість відповідної їжі в сталевому балоні (калориметрична бомба), оточеному водою. Цей процес горіння генерував тепло, яке нагрівало навколишню воду. Ці дані були ретельно записані і використані для визначення того, наскільки багато енергії містять різні продукти харчування. І це було визначено як калорію.

"Отже, калорія - це кількість енергії, необхідної для нагрівання одного грама води на 1 ° C". Якщо шматочок піци має 245 ккал, це означає, що енергії, що зберігається в ній, достатньо, щоб нагріти 245 л води на один градус Цельсія.

Тому можна подумати, що для ваги тіла не має значення, ви з’їсте ціле яблуко або вип’єте таку ж кількість яблучного соку. Однак, щоденне споживання яблук є здоровим і забезпечує організм великою кількістю життєво важливих речовин, а відповідна кількість яблучного соку сприяє в довгостроковій перспективі порушенню метаболізму, оскільки велика кількість цукру, що міститься в соці, швидко надходить до крові й негативно впливає на рівень інсуліну.

Вчені відзначають, що значення має не тільки кількість, а й звідки надходять калорії, в якій формі та навіть у який час доби вони вживаються. Це пояснюється тим, що тип і переробка їжі визначають, як наш травний тракт і мільярди мікроорганізмів, які в ньому проживають, використовують цю їжу.

ПРИГОТУВАННЯ ТА КОНСИСТЕНЦІЯ ВПЛИВАЮТЬ НА КАЛОРІЇ

Вчені виявили, що їжа не передає нам калорії в тій кількості, скільки містить.

Наприклад, організму доводиться витрачати багато енергії на розщеплення та перетравлення сирих овочів або продуктів з високим вмістом клітковини. З іншого боку, якщо овочі або цільнозернові продукти варяться, клітковина та складні вуглеводи розщеплюються таким чином, що травній системі не доведеться витрачати так багато енергії. Це означає, що варена їжа містить більше калорій, ніж сира їжа.

Чим довше їжа готується або обробляється, тим більше змінюється її структура. Клітинні стінки руйнуються, поживні речовини розщеплюються і стають легші для засвоювання організмом.

Джанет Новотні (Janet Novotny), дієтолог Міністерства сільського господарства США, та її колеги дуже ефектно продемонстрували це, використовуючи у якості приклада мигдаль. Корисна калорійність мигдалю, спожитого в сирому вигляді, була на 20 відсотків нижчою, ніж у тій же кількості мигдалевої пасти.

Однак, щоб заощадити калорії, не варто переходити на дієту, що містить тільки сиру їжу, оскільки це може призвести до нестачі поживних речовин і проблем з травленням. Здорова суміш сирих продуктів і м’яко приготованих продуктів забезпечує оптимальне харчування організму. […]

КАЛОРІЇ - ГОЛОД І СИТІСТЬ

Одна справа задовольнити ваші потреби в енергії. Але зовсім інша справа - відчувати себе ситим і насиченим. Калорії не є поживними речовинами. Ми можемо математично вживати відповідну кількість енергії, але при цьому залишатися голодними, оскільки наша їжа міститиме мало поживних речовин.

Навіть вуглеводи та білки, які забезпечують по 4 ккал на грам, не мають однакового фізіологічного впливу на організм.

Коротколанцюгові вуглеводи, такі як глюкоза, швидко надходять у кров, що призводить до різкого зростання рівня цукру та інсуліну в крові. Гормон інсулін заохочує клітини організму швидко поглинати цукор з крові. Як тільки це станеться, рівень інсуліну негайно падає, що, у свою чергу, викликає почуття голоду. Поки 100 кілокалорій з яблука (з низьким вмістом цукру) засвоїться, той, хто вип’є сік, через більш високе споживання цукру швидко знову відчує голод і бажання щось з’їсти, незважаючи на таку ж кількість споживаної енергії.

З іншого боку, білок призводить до тривалого насичення. У шлунку білки розщеплюються на амінокислоти, які надходять у тонкий кишечник і стимулюють вироблення гормонів холецистокініну, пептиду YY та пептиду, подібного до глюкагону. Вони проникають у кров і передають сигнал насичення до мозку. У той же час, рівень інсуліну залишається стабільним і після того, як вживається їжа, багата білком, і не виникає тяга. Цікаво також відзначити - як підтвердили дослідження -, що майже одна третина калорій, що споживаються у вигляді білка, спалюються знову безпосередньо при перетравленні білків.

METABOLIC BALANCE НЕ ВРАХОВУЄ КАЛОРІЇ!

Замість того, щоб звертати увагу на кількість калорій, доцільніше подивитися на якість їжі. Тому Metabolic Balance рекомендує необроблені продукти, максимально наближені до їх природного стану. Високоякісних олій холодного віджиму ні в якому разі не слід уникати, незважаючи на високий вміст енергії. Адже жир є не тільки енергоносієм, але і незамінним чинником для багатьох обмінних процесів в організмі. Риба, м’ясо, овочі, фрукти, бобові, гриби, горіхи або молочні продукти з природним вмістом жиру забезпечують не тільки енергію, а й велику кількість клітковини, складних вуглеводів та білків, які разом відповідають за підтримання функцій організму та мають високий рівень насичення.

Таким чином, вони допомагають підтримувати вагу або полегшують схуднення, без урахування калорій.

Страви з овочів, багатих жирами, білками та клітковиною – як це рекомендовано планами харчування Metabolic Balance – позитивно впливають на рівень цукру в крові.

У той же час, харчування відповідно до Metabolic Balance забезпечує баланс вітамінів і мінералів, завдяки чому всі поживні речовини можуть бути оптимально метаболізовані.

Для Metabolic Balance не всі калорії однакові, адже для організму є чітка різниця, чи споживається 300 ккал у вигляді фруктів, овочів та горіхів або 300 ккал з продуктів, які менш багаті на життєво важливі речовини, такі як картопляні чіпси та солодощі, які майже не містять життєво важливих речовин і ускладнюють роботу організму.

ДЖЕРЕЛА:

  1. Oka, K., Sakuarae, A., Fujise, T., Yoshimatsu, H.,Sakata T, et al. (2003). Food texture differences affect energy metabolism in rats. J Dent Res, 82: 491–494
  2. Trivedi, Bijal (2009). The Calorie Delusion: Why food labels are wrong (darin u. a. Interview Geoffrey Livesey), New Scientist. (15 July 2009)
  3. Flores-Mateo, G., Rojas-Rueda, D., Basora, J., Ros, E. & Salas-Salvadó, J. (2013). Nut intake and adiposity: meta-analysis of clinical trials. Am J Clin Nutr, June 2013, 97: 1346-1355. First published online April 17, 2013